W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację o rozsyłaniu w sieci serii fałszywych maili pochodzących rzekomo od firmy WABIS Sp. z o.o. i zawierających niebezpieczne załączniki.
Informujemy, że maile te nie zostały wysłane przez firmę WA-BIS Sp. z o.o. ani Z.P.H.U. WA-BiS Waldemar Wata oraz, że firmy te nigdy nie wysyłają swoim klientom faktur, zestawień i tym podobnych dokumentów w formie plików z rozszerzeniem .rar czy .zip.

W związku z tą sytuacją wszystkich naszych Klientów i Kontrahentów prosimy o wzmożoną ostrożność przy otwieraniu poczty elektronicznej!

Podejrzanych maili pod żadnym pozorem nie należy otwierać a tym bardziej uruchamiać załączników i odnośników w niej zawartych!

W skrzynkach pocztowych możecie Państwo trafić na mail od „Barbara Podbioł” z nagłówkiem/tematem w stylu „Wpłaty za faktury”, „Twoja nowa faktura” czy „Wykaz faktur …” Podpis pod mailem wskazuje jakoby nadawca był pracownikiem firmy Wabis sp. z o.o. jednakże zwrotny adres mailowy wskazuje na wysyłkę z firmy Pako-tech.

Treść fałszywego maila:
————————————————————————————–
Witam,
Dziękuję za zamówienie, faktury w załączniku. Bardzo proszę o dokonanie płatności.

Z poważaniem,
Barbara Podbioł, Wabis Sp. z o.o.
e-mail: t-b-l@pako-tech.pl
—————————————————————————————
Do e-maili dołączony jest załącznik: Wykaz_faktur.rar – Plik zawiera wirus – Trojan-Downloader.JS.Agent!

Sygnałem alarmowym w takiej wiadomości jest zazwyczaj to, że załącznik wymaga rozpakowania, czyli jest w formacie ZIP lub RAR, np. faktura.zip , faktura.rar. Rzadziej spotykane są pliki z podwójnym rozszerzeniem, które nie jest realnym plikiem PDF jak np. faktura.pdf.scr. Nie należy rozpakowywać takiego pliku!

Każdą osobę, która otrzymała taką wiadomość prosimy o przeskanowanie komputera programem antywirusowym oraz w przypadku, jeśli wiadomość dotyczy firmy WABIS, jak to było w powyższym przypadku, prosimy o informację na adres : szymon.sobczyk@wa-bis.com.pl (Szymon Sobczyk WA-BIS), w której prosimy o podanie tytułu oraz adresu e-mail z jakiego został wysłany np. (tytuł: „wykaz faktur”, z adresu t-b-l@pako-tech.pl).

Powrót do listy aktualności

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem Przeczytaj Przetwarzanie danych osobowych